Wentylatory przeciwwybuchowe z cyrkulacją powietrza obejmują montowane na stojaku, montowane na ścianie lub suficie, oraz montowane na belce urządzenia i są zaprojektowane jako wentylator chłodzący punktowy do stosowania w atmosferach zawierających łatwopalne lub wybuchowe opary, gazy lub pyły. Nieiskrzące aluminiowe łopatki wentylatora zapewniają większe bezpieczeństwo w niebezpiecznych miejscach.

Wentylatory przeciwwybuchowe i dmuchawy w wykonaniu przeciwwybuchowym są wysokiej jakości, idealne do środowisk niebezpiecznych, w których usuwanie zużytego powietrza jest wymagane dla czystych i bezpiecznych warunków pracy. Te wentylatory i dmuchawy są oparte na ocenach CFM, zbudowanych z materiałów przeciwwybuchowych i mogą usuwać powietrze obładowane toksycznymi oparami lub pyłem.

Przenośne wentylatory i dmuchawy przeciwwybuchowe są przeznaczone do niebezpiecznych zastosowań wymagających wentylacji, w tym między innymi: okapów laboratoryjnych, rafinerii ropy naftowej, młynów zbożowych, zakładów chemicznych, warsztatów spawalniczych, magazynów chemicznych i stref wymiany baterii. Te przenośne wentylatory klasy przemysłowej wyposażone są w uchwyty lub koła ułatwiające transport i zwrotność w miejscu pracy. Dmuchawy przeciwwybuchowe są często używane w połączeniu z respiratorami, ale w niektórych przypadkach operatorzy używają dmuchaw do doprowadzania czystego powietrza, wyciągając zużyte powietrze. Aluminiowe, nieiskrzące się ostrze zapewnia doskonałą wentylację i ruch powietrza. Urządzenia te idealnie nadają się do spełnienia wymagań dotyczących chłodzenia szaf elektronicznych, szaf sterowniczych silników, wyciągów dymowych, systemów filtracji powietrza i wymienników ciepła.